
Sprickor i taket – livet i skuggan av gruvan
Artikel
Vad händer när människor, natur och maskiner möts – och krockar?
Sprickor i taket bjuder på en berättelse om hur gruvorna i Norrbotten har format både landskap och liv. Här samsas bilder, installationer och tankeväckande verk av Erik Holmstedt, Norrakollektivet och Gloria López Cleries.
Utställningen tar oss med på en resa från järnmalmens upptäckt till dagens frågor om hållbarhet, flyttade städer och digitala drömmar.
I över 400 år har människor brutit malm i Norrbotten. Det har gett jobb, välstånd och skapat nya samhällen. Men gruvorna har också krävt stora uppoffringar.
Gruvor som bygger och river samhällen
I Kiruna och Malmberget flyttas hus, skolor, kyrkor när marken under dem ska brytas. För många blir det ett farväl till hem och minnen.
Fotografen Erik Holmstedt har följt den utvecklingen i mer än 60 år. Hans bilder visar hur vardagsliv förvandlas till rivningsmassor – och hur gemenskaper sakta löses upp.
När naturen får ta smällen
Gruvorna har inte bara förändrat människors liv, utan också naturens.
Samiska marker har krympt, rennäringen trängts undan och skogar har försvunnit.
Norrakollektivet undersöker både förstörelsen och försöken att laga det som gått förlorat. Det går fort att gräva en grop – men lång tid att återskapa naturen.
Norrakollektivet dokumenterar hur naturen återhämtar sig – och hur svårt det kan vara när gruvspår sätter djupa ärr i landskapet. Foton, videoverk och ett avhugget träd i koppar är tankeväckande verk som visas av kollektivet som består av Anja Örn, Tomas Örn och Fanny Carinasdotter.

Norrakollektivet består av Fanny Carinasdotter, Anja Örn och Tomas Örn.
Konsekvenser och sår
– Vårt arbete utgår från Aitikgruvan och expansionen av den. Vi har besökt platsen varje år sedan Norrakollektivet bildades 2016. Industrins tempo går i en rasande takt i förhållande till naturen, säger Tomas Örn och berättar att kollektivet fokuserar på vilka konsekvenserna blir när naturen flyttas och omvandlas.
– Industrin skapar enorma sår i naturen och vi vill förmedla en känsla för hur förändringen går till. Man ser väldigt lite gruva i våra verk. Vi rör oss i vidare cirklar kring själva gruvhålet, säger Fanny Carinasdotter.

Naturen flyttas och omvandlas av industrin, Norrakollektivet vill förmedla känslan av hur det går till.
Från malm till megabyte
Det är inte bara gruvorna som formar framtiden i norr. Den digitala världen växer också fram här. Stora datacenter kräver enorma mängder energi, vatten och – återigen – metaller från gruvor.
Konstnären Gloria López Cleries visar hur teknikindustrin ofta målas upp som ren och framtidsvänlig, men i själva verket är beroende av samma gamla utvinning.
Utställningen bjuder bland annat på ett ljudverk som bygger på texter som skapades under en workshop i ämnet.
I Konsthallen visas också två äldre verk av Rune Wanler ur kommunens samlingar.

Ett avhugget träd i koppar är ett av verken i Norrakollektivets utställning.
Smygpremiär med mingel och bar
Sprickor i taket har vernissage lördagen den 30 augusti, men redan på fredag bjuder Konsthallen in till en smygpremiär med Konsthallen After Hours, då loungen fylls med musik, en performance-predikan av David Väyrynen och en bar.
Dörrarna mellan Konsthallen och foajén står öppna från 18.00 då eventet Höststart med fredagsfeeling startar redan kl. 16.00. Där bjuds bland annat på mingel, smakprov från höstens evenemang, tävlingar och glimtar från verksamheterna.

Anja Örn och Fanny Carinasdotter hänger tavlor i Konsthallen.
Text och bild: Birgitta Lindvall Wiik
Sidan uppdaterades den 28 augusti 2025