Korslagda
Arrangör: Skivbolaget National
2 maj 2026
19:30 - 21:00
Lilla salen
380 kr
Om evenemanget
Musik
Rått, folkligt och helt omöjligt att värja sig mot.
Supergruppen med debutanten och Älvdalssonen Ubbe Näslund på sång, bildades efter en resa hem från Slovenien 2019 och med scendebut våren 2023 är det 2025 utsålda hus runt om i Sverige.
Trots bandets korta existens har Korslagda lyckats med det på pappret omöjliga uppdraget - att gå hem hos både punkarna och raggarna, ungdomarna, pensionärerna och framförallt alla rockers. Med sin egen genre någonstans mitt emellan AC/DC, Turbonegro, Eddie Meduza och tidiga Vikingarna, har de hittat den perfekta träffytan.
Korslagda är lika folkligt som det är rått, rockigt och helt underbart.
Sång, Ubbe Näslund= Stefan Sjur
Gitarr, Pedro Sanchez= Håkan Sörle
Trummor, Björn Boj = Andreas Bölling
Bas, Dallas = Per Kronquist
Åldersgräns 13 år i målsmans sällskap
Sidan uppdaterades den 25 september 2025
Bra att veta inför evenemanget
Biljettkassan är öppen en timme innan evenemanget börjar. Rullstolsplats bokar du via biljettkassan, telefon: 0920-45 59 00. Här kan du läsa mer om tillgängligheten i huset. Garderobsavgiften ingår i din biljett. Tänk på allergiker, undvik starka dofter. Restaurangens öppettider hittar du här. Kulturens hus har ett parkeringshus på två plan under huset, du hittar dit från Skomakargatan.
UPPTÄCK OCH UPPLEV MER
-
mar
15
2026
Michael Schenker - My years with UFO
Musik
När han gick med i UFO i slutet av 1973, bidrog den då 18-årige Michael Schenker starkt till det brittiska rockbandets internationella megaframgång. Han gick från att vara “det tyska underbarnet” till att bli en av vår tids mest erkända gitarrister, som fortfarande inspirerar generationer av musiker världen över med sitt legendariska gitarrspel. Under sin tid med UFO från 1974 till 1978 – den så kallade “Schenker-eran” – släppte Michael Schenker fem banbrytande studioalbum, såsom Lights Out (1977) och Phenomenon (1974), samt livealbumet Strangers In The Night (Live i Chicago 1978), som än idag anses vara banbrytande. Han är medansvarig för världshits som “Doctor Doctor”, “Rock Bottom” och “Only You Can Rock Me”. Michael Schenker firar inte bara 50-årsjubileet av sin tid med UFO genom nyutgåvor av de bästa UFO-låtarna från den perioden med många gästmusiker, utan ger sig också ut på en stor Europaturné med sitt band under 2025. På grund av den enorma framgången med turnén “My Years With UFO” i början av 2025, återvänder Michael Schenker för en andra runda med start i februari 2026 – var med när de tidlösa klassikerna tar dig med på ännu en resa tillbaka i tiden!
-
mar
28
2026
Weeping Willows
Musik
Weeping Willows, ett av Sveriges mest älskade och rutinerade popband, ger sig våren 2026 ut på en stor konserthusturné som omfattar 16 orter över hela landet – från Malmö i söder till Luleå i norr. Med en av Sveriges absolut bästa röster leder Magnus Carlson bandet genom ett känsloladdat musikaliskt landskap, där deras unika blandning av melankoli och storslagna melodier bjuder publiken på en oförglömlig kväll fylld av känsla och energi. Efter att ha förtrollat publiken på landets mest ikoniska scener i över tre decennier, fortsätter Weeping Willows att beröra och engagera landet över. Debutalbumet Broken Promise Land från 1997 har sedan länge etablerat sig som en svensk popklassiker och är grunden för bandets särpräglade sound. Denna vår ger sig Weeping Willows ut på en resa som tar dem till konserthus runt om i Sverige, där de bjuder på både sina mest älskade klassiker och nytt material från den hyllade skivan Goodwill som släpptes i maj. Med albumet visar bandet att de ständigt fortsätter att röra sig framåt, utveckla sitt sound och skapa ny musik som talar till en bred publik. "I vår gör vi en jättestor Sverigeturné, från norr till söder, öst till väst. Hoppas ni vill komma och lyssna på oss. Välkomna, hoppas att vi ses," säger sångaren Magnus Carlson. På scen får bandet förstärkning av en rutinerad samling musiker i form av: · Anders Kappelin – bas · Goran Kajfeš – trumpet · Per ”Ruskträsk” Johansson – saxofon och flöjt · Carolina Wallin Perez – klaviatur och kör
-
feb
25
2026
Kikki Danielsson - Avskedsturnén
Musik
Det som först var tänkt som en avskedsturné har blivit en formidabel succé. Kikki Danielsson, en av våra mest folkkära artister, har trollbundit publiken runt om i landet – och nu står det klart att turnén förlängs ytterligare en säsong. Kikki Danielsson har sedan länge varit en av våra mest folkkära artister vars musik ständigt har nått nya lyssnare och byggt broar över generationsgränserna. Säger man ”Kikki” så vet nästan alla mellan 5-95 år vem man syftar på. Sedan sina första framgångar med Wizex i början av 70-talet har hennes liv nästan oavbrutet levts i offentlighetens ljus. Det är en både märkvärdig och i allra högsta grad imponerande livsresa som den en gång 5-åriga lintotten från Osby med påstådd ”sångsjuka” bjudit på. Men även om löpsedlarna prenumererat på hennes namn och kvällstidningarna ständigt sökt efter braskande skvaller gällande hennes person så är det musiken som i slutändan varit ledstjärnan. Förutom vinster i melodifestivalen och en lång rad hits på svensktoppen så har hennes oefterhärmliga röst gett oss många högtidsstunder. Som pionjär för countrymusikens intåg i den svenska folksjälen kan hennes insats inte nog uppmärksammas. Kanske är Kikki Danielsson fortfarande den enda svenska artist som haft en karriär i countryns huvudstad Nashville där hon än idag är hedersmedborgare och förärats stadens nyckel. Så nu när det är dags att summera karriären med en sista stor avskedsturné är det många hits, historier och minnen som ska avhandlas inför publiken. ”Det är nåt stort på gång” som showen heter är en manifestation över ett artistliv som saknar motstycke i svensk nöjeshistoria.