After Work Classics Totoro

Arrangör: Luleå Symfoniorkester

20 mar 2026

19:00 - 21:00

Stora salen

295 kr

Om evenemanget

Musik

Sverigepremiär med Totoro – Filmisk magi med Luleå Symfoniorkester

Luleå Symfoniorkester
Christian Feivik, dirigent

AWC 2026 med Luleå symfoniorkester bjuder på en Sverigepremiär! Det är Joe Hisaishis musik till den charmiga filmen ”Min granne Totoro” som satts samman i en svit för symfoniorkester och berättare. Luleåpubliken är alltså först i Sverige med att få lyssna på detta arrangemang.

Programmet innehåller också några andra filmklassiker; John Williams musik till Jurassic Park, Ennio Morricones Gabriel´s oboe ur The Mission och Dmitri Sjostakovitjs underbara Valse ur Jazzsvit nr 2 som bl a använts i Eyes Wide Shut. Dessutom bjuder orkestern på musik som vi tycker borde finnas med i någon film… som t ex Florence Prices sprudlande Juba Dance och Emilie Mayers otroligt vackra Adagio ur symfoni nr 5.

Eric Lundgrens stämningsfulla projiceringar på storbildsskärm ramar in musiken.
Varmt välkomna!

Sidan uppdaterades den 03 februari 2026

Bra att veta inför evenemanget

Biljettkassan är öppen en timme innan evenemanget börjar. Rullstolsplats bokar du via biljettkassan, telefon: 0920-45 59 00. Här kan du läsa mer om tillgängligheten i huset. Garderobsavgiften ingår i din biljett. Tänk på allergiker, undvik starka dofter. Restaurangens öppettider hittar du här. Kulturens hus har ett parkeringshus på två plan under huset, du hittar dit från Skomakargatan.

UPPTÄCK OCH UPPLEV MER

  • mar

    15

    2026

    Michael Schenker - My years with UFO

    Musik

    När han gick med i UFO i slutet av 1973, bidrog den då 18-årige Michael Schenker starkt till det brittiska rockbandets internationella megaframgång. Han gick från att vara “det tyska underbarnet” till att bli en av vår tids mest erkända gitarrister, som fortfarande inspirerar generationer av musiker världen över med sitt legendariska gitarrspel. Under sin tid med UFO från 1974 till 1978 – den så kallade “Schenker-eran” – släppte Michael Schenker fem banbrytande studioalbum, såsom Lights Out (1977) och Phenomenon (1974), samt livealbumet Strangers In The Night (Live i Chicago 1978), som än idag anses vara banbrytande. Han är medansvarig för världshits som “Doctor Doctor”, “Rock Bottom” och “Only You Can Rock Me”. Michael Schenker firar inte bara 50-årsjubileet av sin tid med UFO genom nyutgåvor av de bästa UFO-låtarna från den perioden med många gästmusiker, utan ger sig också ut på en stor Europaturné med sitt band under 2025. På grund av den enorma framgången med turnén “My Years With UFO” i början av 2025, återvänder Michael Schenker för en andra runda med start i februari 2026 – var med när de tidlösa klassikerna tar dig med på ännu en resa tillbaka i tiden!

  • mar

    28

    2026

    Weeping Willows

    Musik

    Weeping Willows, ett av Sveriges mest älskade och rutinerade popband, ger sig våren 2026 ut på en stor konserthusturné som omfattar 16 orter över hela landet – från Malmö i söder till Luleå i norr. Med en av Sveriges absolut bästa röster leder Magnus Carlson bandet genom ett känsloladdat musikaliskt landskap, där deras unika blandning av melankoli och storslagna melodier bjuder publiken på en oförglömlig kväll fylld av känsla och energi. Efter att ha förtrollat publiken på landets mest ikoniska scener i över tre decennier, fortsätter Weeping Willows att beröra och engagera landet över. Debutalbumet Broken Promise Land från 1997 har sedan länge etablerat sig som en svensk popklassiker och är grunden för bandets särpräglade sound. Denna vår ger sig Weeping Willows ut på en resa som tar dem till konserthus runt om i Sverige, där de bjuder på både sina mest älskade klassiker och nytt material från den hyllade skivan Goodwill som släpptes i maj. Med albumet visar bandet att de ständigt fortsätter att röra sig framåt, utveckla sitt sound och skapa ny musik som talar till en bred publik. "I vår gör vi en jättestor Sverigeturné, från norr till söder, öst till väst. Hoppas ni vill komma och lyssna på oss. Välkomna, hoppas att vi ses," säger sångaren Magnus Carlson. På scen får bandet förstärkning av en rutinerad samling musiker i form av: · Anders Kappelin – bas · Goran Kajfeš – trumpet · Per ”Ruskträsk” Johansson – saxofon och flöjt · Carolina Wallin Perez – klaviatur och kör

  • apr

    25

    2026

    Darin Akustiskt

    Musik

    Efter att ha genomfört sin största konsert någonsin på Ullevi i somras åker Darin ut på konserthusturné våren 2026. Från storslagen folkfest till akustisk och avskalat- blir turnén Akustiskt 2026 en ny och unik möjlighet för publiken att komma nära Darin i en särskilt äkta och intim konsertupplevelse. Här blir det texterna, berättelserna och publiken som står i fokus. Tillsammans med avskalad akustiskt sätting, får vi följa med på en nostalgisk och intim resa genom popstjärnans repertoar, som än en gång bekräftar Darins självklara plats som en av Sveriges största artister. Missa inte chansen att uppleva denna unika konsertupplevelse våren 2026! Åldersgräns: 13 år. Ej ok för yngre pga. miljö- och hälsoskyddsnämndens krav om ljudnivåer.